این وبلاگ اطلاعاتی در پیرامون خودروهای موجود در ایران می باشد:
ارتباط با نویسنده وبلاگ:
shirdarehyadak@yahoo.com

   

مشخصات انواع خودروهای داخل کشور و به همراه قیمت خودرو - عکس

مالزی
چهارشنبه ۱۳۸۸/۰۷/۰۸ ساعت | | نوشته ‌شده به دست | ( )

 

نگاهی به صنعت خودرو مالزی :

به همراه عکس های از مالزی

"مقدمه بر گرفته از مجله ماشین"

مالزی در جنوب شرق آسیا قرار دارد.این کشور شامل 13 استان  که 11 استان آن در یک شبه جزیره و 2 استان در جزیره ای دیگر قرار دارد.

مالزی در شاخص کیفیت زندگی که بانام شاخص توسعه منابع انسانی و یا HDI نیز شناخته می شود و به بررسی مجموعه ای از عوامل مختلف محیطی ،اقتصادی ، اجتماعی پرداخته و بر اساس ان میانگین کیفیت زندگی مردمان کشورهای مختلف را رده بندی می نماید،در رتبه 36 قرار دارد که جزء وضیعت خوب محسوب می شود.(در حالی که کشور ما در رتبه 94 قرار گرفته است).

از نظر علمی نیز با داشتن دو دانشگاه در لیست کشورهای درای بهترین دانشگاهای جهان در رتبه بیستم قرار گرفته است در حال که نامی از کشور ما در این لیست قرار نگرفته است ،از نظر صادرا ت 19 کشور جهان است.

اگر صنعت خودرو مالزی را با کشورمان مقایسه کنید به مراتب بیشتر متاثر خواهید شد چون در حالی که ساخت خودرو در کشورمان سابقه ای نیم قرنی دارد ،نخسیت خط تولید خودرو در کشور مالزی در سپتامبر 1985 شهریور 1364 به راه افتاد است. (به قول یکی از دوستان زمانی که ما ساخت خودرو و فرآیند صنعتی شدن را شروع کردیم ساکنان بخش های اعظمی از مالزی برای در ماندن از باران های شدید استوایی این کشور بالای درختان زندگی می کردند).

پروتون به عنوان نخسیتن خودروساز کشور مالزی شناخته شده ترین و پرتیراژترین خودرو ساز این کشور نیز هست.نخستین محصول این خودروساز با نام پروتون ساگا براساس میتسوبیشی کلت ساخته شد.خودرویی که با چندین بار بهسازی از سال 1985 تا 2008 تولید می شد و اکنون نیز بیشترین تعداد خودرو را در سطح خیابان های مالزی دارد.البته از سال 2008 نسل جدید آن به بازار ارائه شده که در کشورمان نیز عرضه گشته است.این خودروساز تا سال 2000 در واقع با استفاده از محصولات یک نسل قبل میتسوبیشی ،فیس لیفت آنها و استفاده از نشان تجاری خود ،روی آنها به کار ادامه داد و در طول این سال ها مدل هایی هم چون ساتر یا ویرا ،پردانا را ارائه داد.

پروتون در سال 1996 کمپانی لوتوس انگلستان را خرید و در واقع همین مسئله سرآغاز هدف شکل گیری محصولاتی متفاوت و مستقل نسبت به میتسوبیشی بود.به هر حال مالزی با توجه به تاریخش که مستعمره انگلستان بوده هنوز اهم تحت تاثیر این کشور است و این مسئله در مورد صنعت خودرو سازی آن نیز وجود دارد .پروتون از همان ابتدای فعالیت یک مسئله را بدیهی می دانست و ان اینکه با توجه به بازار محدود اخلی اگر به دنبال صادرات نباشد هرگز به رشد مطلوب نخواهد رسید و اکنون محصولات پروتون در بسیاری از کشورها عرضه می شود که در میان حضور چندین ساله پروتون در انگلستان و استرالیا و حتی حضوری کوتاه مدت تر در بازار فرانسه قابل توجه است.

دیگر خودرو سازمالزی یعنی پرودوآ که در دهه 90 میلادی فعالیتش را اغاز کرد .با همکاری دایهاتسو به حیات خود ادامه می دهد.این خودرو ساز در ابتدا هم چون پروتون به تولید محصولات یک نسل قبل دایهاتسو با اعمال تغییرات می پرداخت اما در سال های اخیر توانسته تا محصولات روز دایهاتسو را با نشان تجاری خودش و نام های بومی به بازار عرضه کند.البته پرودوآ حضور کمرنگی در بازار های صادراتی دارد.از دیگر خودرو سازان این کشور می توان به "نازا " اشاره نمود که به مونتاژ پژو 206 و برخی محصولات کیا موتورز تحت نام نازا در این کشور می پردازد.سازنده دیگری به نام اینوکوم هم برخی مدل های هیوندای را با نشان تجاری اینوکوم در مالزی عرضه می نماید.البته هر دو آنها در کنار مونتاژ اقدام به واردات محصولات روز شرکانشان با نشانه ای تجاری اصلی نیز می کنند مرسدس بنز هم یک سایت مونتاژ مدل های کلاس c ، E و S می پردازد و البته فورد که مدل رنجر را در این کشور تولید می نماید.

زمانی که در سطح خیابان ها تردد می کنید متوجه می شوید که حدود 80 درصد خودروها از نوع پروتون و پرودوآ هستند و این وضیعت در کوالالامپور است و اگر در شهرهای کوچک تر بروید به ندرت خودروهای وارداتی را می بینید و هرچه هست از دو شرکت است.

 

عکس های زیر را مهدی بخشیان از مالزی برای وبلاگ shirdarehyadak  فرستاده:

 

 

 

  خودروی فراری  f430

 

 

 

 

 

 

در آخر تشکر از عکس های ارسالی از مهدی بخشیان که امیدوارم مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

با تشکر

نویسنده وبلاگ shirdarehyadak.blogfa.com

نوسینده وبلاگ خوشحال می شود عکس های ارسالی شما از تمام نقاط در وبلاگ به نمایش بگذارد.

......................................................................................................................................

  محصول ۲۰۰۸ پروتون:Proton Savvy